KLUBY „GAZETY POLSKIEJ” JAK TRANSFUZJA

Koordynowane przez Ryszarda Kapuścińskiego kluby ostatnio spełniają funkcję, która w krajach demokratycznych zarezerwowana jest dla mediów, i to nie tylko tych publicznych, oraz instytucji kultury: dają możliwość rozpowszechniania filmów twórców niezależnych. „Mgła” Joanny Cichockiej i Marii Dłużewskiej oraz „10.04.10” (oba wyprodukowane przez „GP”), „List z Polski” Mariusza Pilisa, „Krzyż” Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego, ale i filmy dokumentalne niezwiązane z tematyką smoleńską – jak „Media III RP” Pawła Nowackiego i Krzysztofa Nowaka, „Eugenika” Grzegorza Brauna – można obejrzeć jedynie na pokazach w drugim obiegu.
 
Paradowska martwi się publicznie, że „przetrzebienie pisowskich kadr w telewizji” nie stanowi „specjalnego uszczerbku”. „Udało się bowiem stworzyć spory rynek filmów o katastrofie, które krążą po Polsce nie tylko jako dodatki do gazet (głównie do „Gazety Polskiej”), lecz także pokazywane są na specjalnych seansach gromadzących po kilkaset osób. W ten sposób powstał wielki propagandowy drugi obieg (nakłady tych filmów sprzedanych z gazetami sięgają 150 tys.)” – konstatuje z przerażeniem, które ma uzasadnienie w liczbach, bo „front pisowskich dziennikarzy wyraźnie się poszerza”, podobnie jak front odbiorców. Film „Mgła”, według obliczeń Tomasza Sakiewicza, obejrzało już prawie 2,5 mln widzów, zaś „10.04.10” – 2 miliony.

„Polityka”, podobnie jak „Wyborcza”, po swojemu próbuje wyjść z problemu – obrażając twórców niezależnych, przypinając im łatki pisowskich dziennikarzy, a ich filmy nazywając pisowską propagandą. Ale na ten żargon powoli przestają się nabierać nie tylko czytelnicy, lecz także publicyści innych liberalnych, przychylnych obecnej władzy periodyków. Dla wszystkich staje się oczywiste, że masowo rozprzestrzeniający się drugi obieg świadczy jak najgorzej o obiegu pierwszym. A wraz z utrzymywaniem sytuacji, gdy niezależne treści mogą pojawiać się jedynie poza oficjalnym obiegiem, obraz funkcjonujących obecnie...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: