Suma wszystkich zaniechań

Już tradycyjnie przed wyborami do Bundestagu na niemiecki rynek wydawniczy trafiło sporo książek, których autorzy wzięli na warsztat poszczególne partie polityczne, ich liderów, problemy, z jakimi boryka się państwo, i receptami na ich zwalczenie. Są to książki różnej jakości, w niektórych wybrzmiewa zrozumienie dla polityki Angeli Merkel, z innych czytelnik dowie się, że wszystko jest na wspak i wymiana elit na górze jest jedynym gwarantem, że Niemcy nie pogrążą się w totalnym chaosie.  

Na tle tych publikacji najlepiej chyba wypada rozpisana na wiele głosów książka będąca próbą podsumowania 12-letnich rządów kanclerskich Merkel. Jak głosi sam tytuł: „Merkel, krytyczny bilans”, jest to książka ustawiona w kontrze do dokonań pani kanclerz. W przeciwieństwie jednak do innych utrzymanych również w krytycznym tonie publikacji – trzyma poziom. Nie ma w niej niepotrzebnej zjadliwości i zbrutalizowanego języka, jest natomiast konkret i wiele wartych zapamiętania informacji i spostrzeżeń. Widać, że autorzy poza czerpaniem przyjemności z prezentowania własnej opinii zadali sobie również trud, by poznać opinie innych, przeczytać coś ponad nagłówki gazet, wyimki i streszczenia eksperckich analiz. Rzadkie i cenne.
Może nam się nie podobać, ale…
Wydana w maju 2017 r. książka spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników, dość powiedzieć, że autorka niniejszej rubryki korzysta z jej szóstego wydania. Dużym plusem „Bilansu” jest zgromadzenie w jednym tytule artykułów aż 21 autorów, którzy dziedzina po dziedzinie analizują nie tylko potknięcia Merkel, lecz także polityki niemieckiej ostatnich lat jako takiej, z jej rażącą niekonsekwencją w jednych kwestiach i przerażającą konsekwencją w innych. Merkel to bowiem ucieleśnienie polityki dzisiejszych Niemiec. Czy się nam to podoba, czy nie, jest ona również twarzą drastycznych zmian, jakim w XXI wieku na naszych oczach ulega Stary Kontynent. Rewolucja, której dokonała ta rzekomo niepozorna...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: