Prześladowani chrześcijanie zmienią Chiny

Usuwanie krzyży, aresztowania czy nieustanna inwigilacja, nawet poza granicami kraju – tak komunistyczna władza walczy z chrześcijanami w Chinach. Ale pomimo zwiększonych represji, chrześcijan w Państwie Środka przybywa i szacuje się, że do 2030 r. stanie się ono krajem o największej liczbie wiernych na świecie. Dysydent i pisarz Yu Jia twierdzi, że przyszłość Chin to właśnie chrześcijaństwo. To jest główna siła, która zmieni to państwo.

Walka z chrześcijaństwem w Chinach wkroczyła w nowy etap w związku z ogłoszoną przez prezydenta Xi Jinpinga kampanią „sinizacją religii”. Tego terminu chiński przywódca użył po raz pierwszy w przemówieniu wygłoszonym w maju zeszłego roku na spotkaniu z przedstawicielami Departamentu Zjednoczonego Frontu Pracy, jednej z agencji Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. Sinizacja oznacza, że kościoły muszą dostosować się do „kultury i społeczeństwa chińskiego, znajdującego się pod władzą komunistyczną”.
To właśnie w ramach tej kampanii w ostatnim roku z wielu chińskich kościołów usunięto krzyże, a w niektórych przypadkach krucyfiks był nawet palony. Coś takiego wydarzyło się na przykład w lipcu zeszłego roku w mieście Taizhou, w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu ChRL. Tu władze lokalne nakazały usunięcie krzyża i to one, według naocznych świadków, wydały rozkaz jego podpalenia. Do akcji próbowali nie dopuścić miejscowi wierni, ale zostali pobici przez policję.
Chińscy internauci, komentując zdjęcia, na których widać krzyże w ogniu, piszą, że takie praktyki stosują teraz terroryści z Państwa Islamskiego. Przypominają, że w przeszłości w Chinach palono kościoły i krzyże w czasie powstania bokserów na przełomie XIX i XX wieku i w okresie rewolucji kulturalnej. „Hunwejbini” (Czerwona Gwardia – komunistyczna organizacja młodzieżowa działająca w Chinach podczas rewolucji kulturalnej, w latach 1966–1968) robili to z rozkazu władzy komunistycznej. „Tak samo dziś niszczone są kościoły i ...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: