Tak minął miesiąc w Azji

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, ale są ważne.

Chiny
Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim, gdzie Chiny budują sztuczne wyspy pod bazy wojskowe.18 kwietnia po raz pierwszy na sztucznej wyspie Fiery Cross Reef w archipelagu Spratly wylądował samolot wojsk lotniczych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL. Od początku tego roku na wyspie lądowało już kilka chińskich samolotów cywilnych.
O przylocie maszyny wojskowej poinformowała gazeta Armii Ludowo-Wyzwoleńczej „Jiefangjun Bao”. Według periodyku, doszło do tego z powodu sytuacji kryzysowej. Samolot musiał zabrać trzech poważnie chorych robotników pracujących na wyspie. Uważa się jednak, że w ten sposób strona chińska przetestowała gotowość wyspy na przyjęcie maszyn wojskowych. Ta udana próba to jasny sygnał, że w przyszłości samoloty sił powietrznych ChRL będą mogły stacjonować na Fiery Cross Reef. Pasy startowe budowane przez Pekin zarówno na tej sztucznej wyspie, jak i na innych na Morzu Południowochińskim, są odpowiednio długie, aby mogły na nich lądować bombowce dalekiego zasięgu, samoloty transportowe, a także chińskie myśliwce.
Fiery Cross Reef to usypana na rafie sztuczna wyspa, która od 2014 r. zwiększyła swój rozmiar ponad 10-krotnie. Chińczycy zbudowali na niej lotnisko z pasem startowym o długości 3000 m. Na podstawie zdjęć satelitarnych wiadomo też, że jest tam przystań dla okrętów wojskowych i tankowców, dwa lotniska dla helikopterów, dwie latarnie, a w tej chwili budowana jest wieża radarowa.
Wyspy budowane przez ChRL na Morzu Południowochińskim to ważny element w chińskiej dominacji w tym regionie. Dzięki obecności w tej części Azji Pekin będzie mógł kontrolować kluczowe szlaki żeglugowe i podmorskie złoża surowców. Tu znajdują się złoża ropy naftowej, gazu ziemnego, bogate łowiska ryb i obfite ilości guana – naturalnego ptasiego...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: