Wtedy Sowieci, teraz Rosjanie, zawsze kolaborujący z nimi Polacy

Udawali, że nie wiedzą, gdzie są polscy oficerowie, których rozkazali zamordować w katyńskim lesie i pozostałych miejscach kaźni. Kłamali, że wszyscy zostali zwolnieni z sowieckich obozów, ale rozbiegli się… może do Mandżurii.

70 lat później udawali, że nie wiedzą, że polscy oficerowie starali się uratować samolot i pasażerów, a rosyjscy kontrolerzy lotów naprowadzali ich na śmierć. Kłamali, że pilot cztery razy podchodził do lądowania, że prezydent i pijany generał naciskali na pilota, a samolot dokonywał nad smoleńskimi drzewami niespotykanych ewolucji, w wyniku czego doszło do zniszczeń, których w rzeczywistości nie mogły one wywołać.

* * *
Cenzura dbała, by w nekrologach zamordowanych w Katyniu pisać: 1941 r., choć wszyscy wiedzieli, że polscy oficerowie zostali zamordowani rok wcześniej.

Ministrowie dbali, by w nekrologach ofiar spod Smoleńska pisać, że zginęły o godz. 8.56, choć wiedzieli, że śmierć nastąpiła kwadrans wcześniej.

* * *
Po ogłoszeniu pierwszych informacji o zbrodni katyńskiej jej sprawcy zerwali stosunki dyplomatyczne z władzami RP i sformowali nową, całkowicie podporządkowaną sobie ekipę do rządzenia Polską. Ponad dwa lata później, 7 grudnia 1945 r., jeden z najbardziej zajadłych polskich głosicieli kłamstwa katyńskiego, wicepremier i szef rządzącej partii Władysław Gomułka, powiedział na I Zjeździe PPR, że „Katyńska prowokacja została […] skwapliwie podchwycona przez cały aparat propagandowy rządu londyńskiego w kraju i na emigracji […]. Każde słowo […] ziało ogniem zemsty i jadem nienawiści do ZSRR. Katyń był przez długi czas codzienną pożywką reakcji, która jak szakal na pobojowisku żerowała na ofiarach hitlerowskiej kaźni”.

Po ogłoszeniu pierwszych informacji o katastrofie smoleńskiej, nie czekając na przedstawienie pełnej listy jej ofiar, przystąpili do przejmowania władzy nad Kancelarią Prezydenta, IPN, NBP i innymi instytucjami państwa polskiego przez nowe,...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: