Sami swoi

Polityczny styl

W 1990 r. na rynku pojawił się miesięcznik „Twój Styl”, autorski projekt Krystyny Kaszuby, byłej wicenaczelnej „Kobiety i Życia”. Wcześniej pracowała w „Dzienniku Ludowym” i „Zwierciadle”. Do 1989 r. w kobiecych pismach realizowała „linię partii” – wykonywała m.in. zlecone przez PZPR akcje propagandowe.

W 1990 r. bardzo szybko odnalazła się w nowej rzeczywistości. „Twój Styl” wystartował bez problemów – wówczas jedyny konkurent – magazyn „Pani” – utracił przydział papieru i na pewien czas zniknął z kiosków. Razem z Kaszubą do „TS” przyszedł Roman Wysocki, były rzecznik prasowy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego.

W tym samym roku Kaszuba poprosiła o wywiad Monikę Jaruzelską, córkę znanego generała. Jak stwierdziła w rozmowie z „Pulsem Biznesu” Jaruzelska, poprzez wywiad z dzieckiem znanej osoby pismo miało zyskać splendor. Kobieta po tym artykule trafiła do zespołu redakcyjnego „TS”, gdzie przez osiem lat była stylistką.

Epizod z Moniką Jaruzelską pokazuje, jakie środowiska działały w najdroższym, a zarazem najlepiej sprzedającym się magazynie dla kobiet. To przecież Jolanta Kwaśniewska przez 10 lat w różnych ujęciach gościła na łamach pisma, a nagroda Złotego Wawrzynu, czyli tytuł „Kobieta Roku”, trafiała głównie do kobiet wywodzących się z establishmentu. Jedynym wyjątkiem w ciągu 12 lat „żelaznych rządów” Kaszuby była siostra zakonna Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb i życie”.

Pierwszą laureatką pisma była w 1990 r. Ewa Łętowska – powołana trzy lata wcześniej przez I sekretarza KC PZPR gen. Wojciecha Jaruzelskiego na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kolejne wyróżnienia trafiały do rąk kobiet związanych z Unią Wolności lub SLD. Wśród nich znalazły się m.in. Hanna Suchocka, Zofia Kuratowska, Jolanta Kwaśniewska (większość damskiego towarzystwa z „TS” spotykała się z nią na gruncie towarzyskim i nikt specjalnie tego nie ukrywał), Hanna Gronkiewicz-...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: