Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wyrzucić z Wimbledonu faszystę od Andersa!

Dodano: 04/10/2023 - Numer 206 (10/2023)
fot. NAC
fot. NAC

We wrześniu 1939 roku Czesław Spychała, mistrz Polski w tenisie i uczestnik Pucharu Davisa, dostał się do sowieckiej niewoli. Udało mu się z niej uciec i przyjąć nową tożsamość. Jako „Marian Tworowski” był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem warszawskim. Brał udział w słynnym zdobyciu koszar SS w Warszawie przy ul. Koszykowej, gdzie został ranny. Po wydostaniu się z niewoli niemieckiej, trafił do Andersa. Po wojnie Spychała odmówił powrotu do okupowanej przez komunistów ojczyzny, a PRL zrewanżowała mu się dyplomatycznym protestem przeciwko występowi „faszysty” od Andersa na kortach Wimbledonu. Potem był mistrzem Walii, a na Wimbledonie odniósł ponad 20 zwycięstw. Szanowany przez Brytyjczyków, zarządzał kortami wimbledońskimi aż do śmierci w 1994 roku.

24 czerwca 1946 roku elegancka publiczność zapełniła trybuny Wimbledonu. Po strasznej wojnie wracała w Anglii normalność. Ale nie dla Polaków. Mimo to w turnieju postanowili wystąpić dwaj znani całej czołówce światowego tenisa żołnierze 2. Korpusu gen. Władysława Andersa – Czesław Spychała i Ignacy Tłoczyński. Ambasada PRL w ostrych słowach zażądała od władz Wimbledonu, by nie mogli oni występować w turnieju jako reprezentanci Polski, gdyż są oni faszystami od Andersa.

Historyk Tadeusz Wolsza w książce „Polacy na emigracji 1945–1956” pisze, że występ Czesława Spychały jako Polaka na Wimbledonie był dotkliwą porażką komunistycznej dyplomacji: „Tłoczyński i Czesław Spychała (żołnierze 2.

     
8%
pozostało do przeczytania: 92%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze