Świąteczna promocja! Teraz prenumerata z super prezentami. Dowiedz się więcej ›› x

Masturdating – dbanie o siebie czy narcyzm?

Dodano: 04/10/2023 - Numer 206 (10/2023)
fot. ADOBE STOCK
fot. ADOBE STOCK

Współczesny człowiek coraz częściej staje przed problemem, jak radzić sobie ze swoim osamotnieniem. Umiejętność bycia ze sobą jest niezwykle ważna, czerpania przyjemności ze spędzania czasu we własnym towarzystwie również, ale niepokojące jest to, że z przebywania sam na sam ze sobą czyni się jakąś nową ideologię, dziwacznie w dodatku nazwaną. Bo za taką uznać można „masturdating”, cieszący się – według obserwatorów zjawiska – coraz większym zainteresowaniem. 

Żyjemy w czasach, w których coraz bardziej doskwiera nam samotność. Izolujemy się, nie potrafimy nawiązywać bliskich relacji z innymi ludźmi, nawet z tymi, których uważamy za swoich bliskich. Jesteśmy pośród innych ludzi, a jakby obok nich. 

Czym jest masturdating? 

Masturdating to nowy, popularny trend społeczny. Ten anglojęzyczny termin powstał z połączenia dwóch słów: „masturbacja” i „dating”, czyli „randkowanie”. Nazwa może być myląca, gdyż kojarzy się z dostarczaniem sobie przyjemności seksualnej, a chodzi tu o coś, co polega o zadbaniu o siebie, o możliwość przebywania ze sobą i czerpania z tego przyjemności. Masturdating zalecany jest nie tylko osobom samotnym, lecz także tym będącym w związkach, jako sposób na odnalezienie i wzmocnienie siebie.

Pojęcie to oznacza – jak przyjęło się je tłumaczyć – „randkę z samym sobą”, czyli bycie zadowolonym w swoim towarzystwie, zdobywanie siebie, dawanie sobie w pojedynkę uwagi, troski i miłości. Jest to forma, która służy temu,

     
15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze