Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Czym jest.. intuicja

Dodano: 03/09/2023 - Numer 205 (09/2023)

Wkulturze zachodniej dominuje racjonalny tryb dochodzenia do wniosków, formułowania sądów oraz dowodzenia przekonań, jednak nie jest on jedyną formą poznania. Współczesna filozofia stara się rehabilitować inne jego formy, czasem upatrując w nich bardziej skutecznej metody dotarcia do prawdy niż samo myślenie racjonalne. 

Podział rodzajów myślenia na teoretyczne i praktyczne ma wiele wspólnego z rzeczywistym procesem myślenia, który wprawdzie bazuje na racjonalnej argumentacji, ale nie sposób zaprzeczyć, że wszystkie większe odkrycia naukowe i artystyczne zawdzięczają swoje powstanie nie tylko rozumowi, lecz także głębszym pokładom naszego umysłu, które można nazwać myśleniem intuicyjnym. To dzięki intuicji odkrywczej właśnie w nauce i sztuce, na gruncie intuicyjnych przeświadczeń, dokonujemy nowych odkryć, tworzymy nowe hipotezy naukowe bądź przełamujemy aktualną konwencję artystyczną, inicjując nowe paradygmaty w sztuce.

Myślenie intuicyjne, można je nazwać intuicją życiową lub praktyczną, towarzyszy nam również często w życiu codziennym. Wielokrotnie zastępuje nam ono, ograniczoną przecież zawsze, wiedzę o przyszłości i naszej sytuacji w świecie oraz postępowaniu innych ludzi, których częstokroć rozumiemy właśnie intuicyjnie. 

Nie do końca wiemy, w jaki sposób myślenie intuicyjne się odbywa. Prawdopodobnie polega ono na tym, że w nagłym przebłysku geniuszu dokonujemy na poły tylko świadomie wywołanego odkrycia i formułujemy na

     
38%
pozostało do przeczytania: 62%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze