Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Piłkarz i strzelec ze Starobielska

Dodano: 03/09/2023 - Numer 205 (09/2023)
FOT. SPORTOWCYDLANIEPODLEGLEJ.PL, HISTORIAWISLY.PL
FOT. SPORTOWCYDLANIEPODLEGLEJ.PL, HISTORIAWISLY.PL

„Kochana Mamo i Jadziu. Otrzymałem Wasze kartki z Krakowa pisane 11 i 19 stycznia. Bardzo się cieszę, że mamusia jest zdrowa i dobrze wygląda. Ja jestem zupełnie zdrów i trzymam się dobrze” – pisał ze Starobielska do najbliższych Franciszek Brożek. Bramkarz Wisły, uczestnik jej słynnych meczów ze szkockim Aberdeen, polski olimpijczyk w strzelectwie, był także pułkownikiem Wojska Polskiego, odznaczonym Virtuti Militari za wojnę polsko-bolszewicką. „Zawsze na czele powierzonego oddziału przykładem bohaterskim porywający, kochany przez żołnierzy i szanowany przez dowódców” – pisali o nim przełożeni. Brożek, ofiara katyńskiego ludobójstwa, został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie.

Sportowcy dla Niepodległej. Katyń” to kolejna książka ze znakomitej serii publikacji Aleksandry Wójcik i Magdaleny Stokłosy. W zbrodni katyńskiej zginęło kilkuset polskich sportowców, bardzo często będących też żołnierzami i oficerami Wojska Polskiego, którzy zatrzymali rosyjską inwazję na Europę w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

„Co znamienne, władze PRL bardzo chętnie publikowały informacje o sportowcach zamęczonych i zabitych przez hitlerowców. Z kolei zbrodnie popełnione przez oprawców ze Związku Sowieckiego – ukrywano” – pisał o tym Kurier Wileński.

Początek krakowskiej „świętej wojny”

„Jest 20 września 1908 r., za chwilę na boisko przy Błoniach wejdą dwie najlepsze krakowskie drużyny: Wisła i Cracovia. To pierwsze w historii

     
8%
pozostało do przeczytania: 92%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze