Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Spełniona przepowiednia Friedmana

Dodano: 01/06/2023 - Numer 203 (06/2023)

Chodzi oczywiście o George’a Friedmana (nie mylić z ekonomistą Miltonem), amerykańskiego politologa żydowskiego pochodzenia, urodzonego w Budapeszcie, który założył ośrodek analityczny Stratfor, nazywany prywatnym CIA. W 2009 roku przeczytałem jego książkę „Następne 100 lat”, w której wróżył wzrost mocarstwowych zapędów Rosji i w rezultacie jej starcie z Zachodem.  Moskwa miała to stracie przegrać, a Polska, we współpracy z USA, odegrać w nim kluczową rolę. Pomyślałem sobie, że chyba w polskiej wersji ktoś Friedmanowi dorzucił kilka miło brzmiących dla nas rozdziałów. Jednak to, co pisał, miało sens. 

Środowisko „Gazety Polskiej” oraz politycy dzisiejszego obozu władzy ostrzegali przed rosnącym zagrożeniem ze strony Rosji i domagali się silnych związków ze Stanami Zjednoczonymi. Rosja była już po krwawej masakrze w Czeczenii i napadzie na Gruzję. Rok później Rosjanie zabili polskiego prezydenta w Smoleńsku, co potwierdzało rosnącą agresję Moskwy wobec Zachodu, szczególnie tej części, która nie chciała widzieć w Putinie partnera. 

Friedman pisał, że USA nigdy nie wycofają się z Europy, a próby Niemiec wyparcia Waszyngtonu z tej części świata skończą się zmniejszeniem znaczenia Berlina w globalnej rozgrywce. Według Friedmana, Stany Zjednoczone będą musiały postawić na Polskę. Nasze położenie, potencjał i tradycja historyczna pozwolą Amerykanom na budowę trwałej strefy ich wpływów w Europie w oparciu o Warszawę. 

Wojna na Ukrainie

     
47%
pozostało do przeczytania: 53%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze