Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Czym jest... pokój

Dodano: 28/02/2023 - Numer 200 (03/2023)

Pokój w każdym czasie historycznym jest dobrem, o które należy i trzeba zabiegać, i dokładać wszelkich starań, aby je utrzymać. Jest to bowiem ten stan świata, który nam wszystkim umożliwia życie w godności i zabezpiecza naszą normalność. Mając w pamięci czasy, w których wojna była codziennością świata, winniśmy pamiętać również o tym, jak ważny jest pokój, i starać się, by nie stracić go z oczu wtedy, gdy wydaje nam się czymś naturalnym. W czasach, gdy porządek aktualnego świata stoi pod znakiem zapytania, pojawia się szczególnie mocno pytanie, jak dbać o pokojowe życie we własnym kraju oraz jak dbać o relacje pokojowe na świecie. 

Kiedy żyjemy w czasach pokoju, zwykliśmy przechodzić nad tym faktem do porządku dziennego i traktować go jako coś oczywistego. Kiedy jednak pokój jest zagrożony, musimy pytać zarówno o niego, jak i warunki jego utrzymania. Pokój nie jest bowiem niczym trwałym, jak nam się pozornie może wydawać – wobec wielu narastających w świecie antagonizmów politycznych i społecznych jest dobrem, które należy nieustannie ustalać na nowo. Dlatego stwierdzenie Mahatmy Gandhiego, że „nie ma drogi do pokoju, to pokój jest drogą”, należy do tych prawd, o których trzeba zawsze pamiętać oraz które trzeba wprowadzać w życie polityczne kraju i w życie każdego człowieka. 

Dbanie o pokój na polu prywatnym wyraża się w trosce o dobre relacje z innymi ludźmi i o to, by nasze, międzyludzkie spory rozwiązywać w pokojowy sposób, kierując

     
38%
pozostało do przeczytania: 62%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze