Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Sezon na szpionów

Dodano: 31/01/2023 - Numer 199 (02/2023)
FOT. ADOBE STOCK
FOT. ADOBE STOCK

Pod koniec listopada ubiegłego roku Ken McCallum z brytyjskiego kontrwywiadu MI5 ujawnił, że po inwazji na Ukrainę wydalono z Europy ponad 600 rosyjskich dyplomatów, z których dwie trzecie uznano za szpiegów. W ręce kontrwywiadu wpadły dziesiątki innych szpiegów, w tym szczególnie groźnych nielegałów.

Na karę dożywotniego pozbawienia wolności za szpiegostwo na rzecz GRU skazał 19 stycznia sąd w Sztokholmie 42-letniego Peymana Kia. Jego młodszy brat, 35-letni Payam, dostał 9 lat i 10 miesięcy za pomoc w tym procederze, trwającym aż 10 lat. Szwedzi nie mają wątpliwości, że to największa w ich kraju afera szpiegowska od czasów zimnej wojny. Jedna z wielu, które ujrzały światło dzienne po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Bo ta inwazja zmieniła wszystko, także na ukrytym froncie, gdzie od lat walczą ze sobą służby specjalne Rosji i Zachodu. 

Front od Skandynawii po Bałkany

W piątym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę HUR, czyli wojskowy wywiad ukraiński (w starciu z Rosją dużo skuteczniejszy niż cywilna SBU), opublikował długą listę osób uznawanych za aktywnych agentów rosyjskich. W sumie nazwiska i dane kontaktowe przeszło 600 ludzi. To była bez wątpienia przykra niespodzianka dla Rosjan. Choć dotknęła przede wszystkim FSB. A należy pamiętać, że zagraniczny wywiad Rosji, szczególnie poza dawnym ZSRS i dawnymi demoludami, to jednak przede wszystkim cywilny wywiad SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego wywodząca się bezpośrednio z I

     
11%
pozostało do przeczytania: 89%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze