Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Wojna i Arktyka. Co Rosja może stracić na Dalekiej Północy

Dodano: 10/12/2022 - Numer 197-198 (12/2022-01/2023)

Norwegia jest zaniepokojona i stawia swoje siły zbrojne w stan podwyższonej gotowości. Oslo powołuje się na agresję Rosji na Ukrainę i coraz większą podejrzaną aktywność obywateli rosyjskich w samej Norwegii, na przykład serię startów dronów, po których zatrzymano kilku Rosjan dla wyjaśnienia okoliczności. O rosnącym napięciu w Norwegii i generalnie obecnej sytuacji polityczno-wojskowej w Arktyce pisze Jarosław Szimow w tekście opublikowanym 8 listopada 2022 roku na stronie internetowej Radia Swoboda.

Sytuacja bezpieczeństwa w Europie jest najpoważniejsza od dziesięcioleci” – mówi premier Norwegii Jonas Gahr Střre. „W tej chwili nie mamy jednak powodów, by sądzić, że Rosja chce wciągnąć Norwegię lub któregoś z jej sąsiadów bezpośrednio w konflikt zbrojny. Ale wojna na Ukrainie sprawia, że zwiększona czujność jest konieczna dla wszystkich krajów NATO”. Według norweskiego ministra obrony Bjřrna Arilda Grama, reżim wysokiej gotowości oznacza, że niektóre jednostki będą prowadzić mniej standardowych szkoleń z zakresu przygotowania ogólnowojskowego, a bardziej zajmować się obserwacją i patrolowaniem, zwłaszcza w obszarach przylegających do lądowej i morskiej granicy z Rosją.

Drony w nieodpowiednim miejscu

Oprócz aresztowań Rosjan wypuszczających drony tam, gdzie nie powinni (najwięcej uwagi przyciągnął przypadek 47-letniego Andrieja Jakunina, syna Władimira Jakunina, byłego prezesa Kolei Rosyjskich i kiedyś oligarchy bardzo bliskiego

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze