Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Morderca marionetka klaun. Historia Ramzana Kadyrowa

Dodano: 03/11/2022 - Numer 11 (196)/2022
Fot. ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP
Fot. ALEKSEY NIKOLSKYI/SPUTNIK/KREMLIN POOL/PAP

9 maja 2004 roku z okazji sowieckiego Dnia Zwycięstwa Rosjanie wraz z marionetkowym „prezydentem” Czeczenii Achmatem Kadyrowem świętują na stadionie Tereku Grozny. Nie wiedzą jeszcze, że parada się nie uda, bo niespodziankę przygotował dla nich czeczeński dowódca Szamil Basajew. Jego ludzie w trybunę honorową stadionu wmontowali ładunek wybuchowy, który eksploduje w czasie uroczystości. „Prezydent” Czeczenii ginie, a dowódca wojsk rosyjskich generał Walerij Baranow zostaje ciężko ranny. Trzy godziny po zamachu syn „prezydenta” Ramzan Kadyrow w dresie zostaje przyjęty przez Putina na Kremlu. Dzień później zostaje mianowany wicepremierem i faktycznie staje na czele „rządu” Czeczenii.

Młody bandyta w dresie – tak prezentował się Ramzan Kadyrow na Kremlu w maju 2004 roku i nie było to mylne wrażenie. Jak udowodniła wówczas Anna Politkowska, w swojej piwnicy we wsi Centaroj młody Kadyrow, który w wieku 17 lat został ochroniarzem ojca, urządził katownię dla jego przeciwników. Opisała zlecanie przez niego morderstw, udział w strzelaninach i burdach. Jak wskazała, głównym źródłem dochodów 28-letniego wtedy Kadyrowa były porwania ludzi dla okupu.

Terek Grozny w Poznaniu? A to ten klub nie wyleciał w powietrze?

Sierpień 2004 roku. Lech Poznań, któremu kibicuję, gra w Pucharze UEFA z klubem Terek Grozny. Jak to Terek Grozny?! To miasto jest przecież zrównane z ziemią. Nasi piłkarze mają tam pojechać? – dziwią się po losowaniu kibice Lecha.

     
7%
pozostało do przeczytania: 93%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze