Rzeczypospolita, głupcze!

Dodano: 03/11/2022 - Numer 11 (196)/2022
 rys. Rafał Zawistowski
rys. Rafał Zawistowski

Trzeba nazwać przyszłość już dzisiaj, trzeba już teraz tworzyć jej zręby i zacząć wypełniać ją treścią. Póki Rosja i Niemcy są w potrzasku, a USA i Wielka Brytania nam sprzyjają. Mamy krótki czas na decyzję i równie krótki na realizację tego dziejowego celu. Teraz albo nigdy, nasi odwieczni wrogowie popełnili nie tylko ogromne zbrodnie, lecz także poważne błędy i dziś trzeba je z najwyższą mocą i sprytem wykorzystać.

Ktoś to wreszcie powinien wyartykułować, nazwać ostateczny cel, który stawi przed nami historia. Ponieważ nie znajduję pośród wielu słusznych skądinąd intuicji pełnej diagnozy naszego dziejowego obowiązku, nazwę go jako pierwszy.

Moment wręcz idealny

Oto naszą dziejową misją jest wypełnienie jeszcze wczoraj niedorzecznej idei odbudowy Rzeczypospolitej Wielu Narodów, która dziś mogłaby nosić imię Międzymorza. Ten powrót do formuły wielonarodowego i wielowyznaniowego państwa staje się obecnie jedynym wyjściem wobec wyjątkowego historycznego momentu, w którym znaleźliśmy się zupełnie nieoczekiwanie, a który – jak wskazuje logika zdarzeń – okazał się nieuchronny.

Wciśnięci pomiędzy dwoma krańcowo krwawymi i szalonymi narodami powołującymi co rusz swoich Bismarcków, Hitlerów, Stalinów i Putinów, musimy wykorzystać ów moment i na oczach całego świata przywrócić istniejące niegdyś na tej szerokości geograficznej Stany Zjednoczone Europy. Przypominam, o wiele mniejsze Zjednoczone Królestwo stało się po zjednoczeniu Imperium,

     
11%
pozostało do przeczytania: 89%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze