Nowy Rok, nowy początek

Dodano: 13/12/2021 - Numer 12 (186-187)/2021
FOT. ADOBE STOCK
FOT. ADOBE STOCK

Przejście starego roku w nowy skłania nas do refleksji nad swoim życiem, nad sobą. Nowy Rok traktujemy jako symbol przełomu i początku nowego etapu. Jednak nie da się budować tego, co nowe, bez udziału tego, co było. Kim bylibyśmy bez swojej przeszłości?

Nowy rok to czas podsumowań i rozrachunku z samym sobą, bilansów i postanowień, próba odcięcia się od „starego” i wejście z nadzieją w „nowe”. Chcemy się zatrzymać, by spojrzeć najpierw w tył. Pragniemy zachować w pamięci to, co dobre, ochoczo kontynuować przedsięwzięcia, które przynoszą nam szczęście, to zaś, co było złe, chcemy, by odeszło wraz ze starym rokiem. Patrzymy w przód. Pragniemy z nową siłą iść ku temu, co nieznane, co przyniesie nam nowy rok. Pełni zapału i z nadzieją, że będzie dobrze. 

Noworoczne zwyczaje

Istnieje wiele sylwestrowych i noworocznych zwyczajów mających nam pomóc w tym, by nadchodzące miesiące były pełne pomyślności. Wymienić je wszystkie w tym miejscu nie sposób. Przede wszystkim w sylwestrową noc i pierwszego dnia roku nie może nam niczego zabraknąć. Często usłyszeć można pogląd, że jaki sylwester, taki cały rok. Trzeba także, przed końcem roku, oddać wszystkie długi i pożyczone przedmioty, w przeciwnym razie w następnym roku możemy cierpieć na brak pieniędzy i możemy stać się ofiarami niesłownych dłużników. W sylwestra nie powinno się robić porządków i wyrzucać rzeczy, bo wraz z nim można „wymieść” szczęście i pieniądze. Te ostatnie

     
15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze