Zapis zwycięstwa

Dodano: 13/12/2021 - Numer 12 (186-187)/2021
mat. pras.
mat. pras.

Ledwie opadły emocje związane z Konkursem Chopinowskim, a już możemy się cieszyć albumem z zapisem wybranych fragmentów z występów niekwestionowanego zwycięzcy, kanadyjskiego pianisty Bruce’a Liu. A jak smakuje wygrana? Posłuchajmy jeszcze raz Wariacji B-dur, op. 2, w których nieograniczonej wyobraźni artysty towarzyszy rzadko spotykana wirtuozeria.

Od co najmniej kilku edycji Konkursów Chopinowskich jury nie miało aż tak trudnego zadania. Pianiści reprezentowali niezwykle wysoki poziom, dzięki czemu do finału zakwalifikowało się, wbrew ograniczeniom regulaminu, aż dwunastu wykonawców, a decydujące obrady trwały do nocy. Tym lepiej smakuje zwycięstwo kanadyjskiego pianisty Bruce’a Liu. Wydany właśnie album z fragmentami jego występów to efekt doskonałej współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i hanowerskiej wytwórni Deutsche Grammophon, pod której szyldem pianista zapewne nagra też kolejne płyty.

Odsłuch warto rozpocząć od Scherza No. 4 in E Major, Op. 54, choć nie jest to utwór, który otwiera album. A jednak to właśnie Scherzo spotkało się z takim zachwytem warszawskiej publiczności, że już na pierwszej konkursowej prostej mogło być momentem przełomowym na drodze do zwycięstwa Kanadyjczyka.

Niestety, najwyraźniej nie mogliśmy dostać wszystkiego. W wyborze Deutsche Grammophon zabrakło zarówno Ballady op. 38, jak i błyskotliwego Rondo à la Mazur. Jest za to odważny interpretacyjnie Wielki Polonez Es-dur op. 22, a trzeba

     
45%
pozostało do przeczytania: 55%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze