Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Laur Niepodległości

Dodano: 02/06/2021 - Numer 6 (181)/2021

Historia międzywojennej „Gazety Polskiej”, zapisana na 900 stronach albumu Agnieszki Kowalczyk pt. „Laur niepodległości”, to przepiękna opowieść nie tylko o brawurowym tytule prasowym, lecz także o heroizmie Polaków. Bo „Gazeta Polska” była czasopismem tych, którzy walczyli o niepodległość. „Łzy wzruszenia” – napisał na albicla.com redaktor Tomasz Sakiewicz tuż po tym, jak wziął ten album do ręki.

„Gazeta Polska” z okresu II Rzeczypospolitej to nie tylko sucha kronika wydarzeń tamtych lat. To ogromny ładunek emocji, codziennych pragnień i obaw ludzi żyjących w tym czasie. Na kartach albumu spotykamy takich polityków jak Józef Piłsudski, aktorów, jak choćby Eugeniusza Bodo, oraz pisarzy. Odżywają emocje naszych dziadków i rodziców. Wraca Polska dzięki tak bliskiej memu sercu nazwie gazety… – mówił Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „GP” w dniu premiery książki.

Ludzie z najściślejszych elit II RP

Pierwszy numer „Gazety Polskiej” w międzywojniu ukazał się 30 października 1929 roku. Na stronie tytułowej znalazło się zdjęcie Józefa Piłsudskiego w mundurze marszałka, a nad nim umieszczono napis „Pod Twoim przewodem”. 

Gazeta stanowiła główny organ prasowy obozu piłsudczyków i była dziennikiem informacyjnym poświęconym polityce, gospodarce, oświacie, kulturze i literaturze. Jej autorzy chcieli rozwoju Polski i czynnie w tym uczestniczyli. „Gazeta Polska” z lat 1929–1939 urasta do rangi medium przeszłości, dzięki

     
26%
pozostało do przeczytania: 74%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze