Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Polskie głosy w Metropolitan Opera

Dodano: 13/12/2021 - Numer 12 (186-187)/2021
FOT. FREDERIC KERN/GEISLER-FOTOPRESS/PAP/DPA
FOT. FREDERIC KERN/GEISLER-FOTOPRESS/PAP/DPA

Debiut śpiewaka na scenie Metropolitan Opera to niebywały sukces. Często kariera muzyka liczy się do i od tego momentu. Nic więc dziwnego, że melomani trzymali kciuki za występ Jakuba Józefa Orlińskiego, który wykonał w Nowym Jorku partię alter ego Orfeusza w spektaklu „Eurydyki” Matthew Aucoina. Dziś odnotowujemy z dumą każdy taki występ, a w historii byli tacy Polacy, którzy występowali na tej scenie… setki razy.

Polacy mogli ocenić występ Orlińskiego 4 grudnia podczas kinowych transmisji live tego spektaklu. Między innymi w Warszawie (Teatr Studio), Łodzi (Filharmonia Łódzka), Katowicach (Kino Kosmos), Krakowie (Kino Kijów), Wrocławiu (Helios Nowe Horyzonty), Poznaniu (Kino Pałacowe), Koninie (Kino Centrum), Gliwicach (Kino Amork) i Częstochowie (OFK Fuzja).

Jakub Józef Orliński wystąpił w roli alter-ego Orfeusza. Jak czytamy na stronie Metropolitan Opera: „W swojej nowej, sugestywnej operze słynny amerykański kompozytor Matthew Aucoin na nowo przedstawia historię z punktu widzenia Eurydyki i nadaje tym znanym postaciom zaskakujący, nowy wymiar”. Autorką libretta „Eurydyki” jest Sarah Ruhl.

Józef Jakub Orliński 8 grudnia skończy 31 lat. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2012 roku zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Žilinie i nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim. W 2015 roku zdobył I nagrodę Międzynarodowego

     
36%
pozostało do przeczytania: 64%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze