Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Nowe sposoby nie-świętowania

Dodano: 07/05/2021 - Numer 5 (180)/2021
fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Społeczeństwa Zachodu laicyzują się – to niezaprzeczalny fakt. Zjawisko to zaobserwować możemy także w Polsce. Chrzest, I Komunia Święta, bierzmowanie, ślub kościelny, katolicki pogrzeb  były sakramentami, które w istotny sposób podkreślały wejście człowieka w kolejne etapy życia, były jego częścią i definiowały jego całość. Dziś coraz częściej przyjmowane są w sposób bezwiedny, niesięgający ich istoty, a nawet spotkać się można z próbami zastępowania ich przez tzw. obrzędy humanistyczne.

Niektórym kręgom bardzo zależy na tym, by wyeliminować religię z życia Polaków, proponują więc, by katolickie sakramenty zastąpić ich świeckimi odpowiednikami. 

Co zamiast?

Słyszeliśmy to podczas odbywającego się tzw. strajku kobiet. Zaproponowano, by sakramenty świętowane przez katolików zastąpić ich świeckimi odpowiednikami. Tak oto chrzest, czyli pierwszy z sakramentów chrześcijańskich, będący obrzędem nawrócenia i obmycia z grzechu pierworodnego, miałby być zastąpiony choćby „hucznymi pierwszymi urodzinami”. Jeden z działaczy powiedział podczas wystąpienia: „Skoro dla wielu osób istnieje naturalna potrzebna celebracji i zaznaczenia jakimś rytuałem, że w rodzinie i społeczności pojawił się ktoś nowy, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją inne niż katolicki chrzest możliwości, żeby to urzeczywistnić”.  Alternatywą dla chrztu mogłaby być humanistyczna ceremonia przywitania dziecka na świecie, czyli tzw. ceremonia nadania imienia

     
15%
pozostało do przeczytania: 85%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze