Sputnik V jako broń geopolitycznej soft power

Dodano: 07/05/2021 - Numer 5 (180)/2021

W jaki sposób szczepionka staje się ważnym narzędziem polityki państwa? Estoński analityk Kalev Stoicescu, były urzędnik MSZ i Ministerstwa Obrony, opisuje to na przykładzie Rosji. Artykuł został opublikowany 1 kwietnia na stronie czołowego estońskiego think tanku. The International Centre for Defence and Security (ICDS) specjalizuje się w kwestiach polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. 

Medyczny sukces Sputnika V – podobnie jak każdej innej szczepionki na koronawirusa – niewątpliwie przyniósłby korzyści ludzkości, ale jego użycie jako broni geopolitycznej soft power z pewnością jeszcze bardziej pogorszy i tak już krytycznie złe stosunki między Rosją a Zachodem. 

Sport był upolityczniony podczas zimnej wojny przez kraje komunistyczne, zwłaszcza Związek Sowiecki i Niemiecką Republikę Demokratyczną, aby zademonstrować ich wyższość nad „rozkładającym się” Zachodem. Reżimy komunistyczne próbowały stworzyć pozytywny obraz siebie, kładąc w propagandzie nacisk na swój rzekomo wyraźny postęp i umiłowanie pokoju. Atutową kartą Kremla był jednak podbój kosmosu, gdy pierwszy zbudowany przez człowieka aparat – satelita o nazwie Sputnik 1 – został wystrzelony w krótką podróż nad ziemską atmosferą w 1957 roku. 63 lata później Rosja wystrzeliła szybki – mówiąc w przenośni – „sputnik medyczny o wysokiej trajektorii lotu”. Sputnik V była pierwszą na świecie zarejestrowaną szczepionką przeciwko wirusowi SARS-Cov-2. Rosyjskie władze dały swe

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze