Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Państwa narodowe działają skuteczniej

Dodano: 07/01/2021 - Numer 1 (176)/2021

Głos i znaczenie państwa narodowego zabezpiecza interes jego obywateli, gdy go zabraknie, gdy zostanie zastąpiony decyzjami urzędników wybieranych na zasadach najbardziej korzystnych dla największych europejskich graczy, ogromna część społeczeństw Wspólnoty utraci swą podmiotowość.

Epidemia chińskiego koronawirusa przypomniała o znaczeniu państwa narodowego – naszego własnego, potrafiącego zabezpieczać interes swoich obywateli, działającego na naszą rzecz, a nie bliżej nieokreślonej wspólnoty, w której niby wszyscy jesteśmy równi, a tak naprawdę za każdym razem ktoś dzieli nas na kategorie. Podczas pierwszej fali Unia Europejska patrzyła na rozkręcającą się pandemię jak zahipnotyzowania. Z pola widzenia zniknęli najwięksi brukselscy krzykacze, urzędnicy, których nominację ustalano podczas nieznanych publicznie narad, a nie w wyniku wyborów. Każdy grał na siebie i był w tym maksymalnie bezwzględny. Potem niby wszystko się zmieniło. Pojawiły się wspólne zamówienia – w tym rezerwacje szczepionek. Mogło się zatem wydawać, iż po pierwszych miesiącach epidemicznego szoku wspólnotowa maszyna w końcu wprawiła w ruch swoje powolne tryby. Ale czy na pewno?

Proces dopuszczania do użycia pierwszego preparatu na terenie UE jest o miesiąc opóźniony w stosunku do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych lub Kanady. Pierwsi zaszczepieni Europejczycy pojawili się wówczas, gdy każdy z wymienionych krajów przekroczył już pół miliona zabezpieczonych

     
55%
pozostało do przeczytania: 45%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze