Zabójstwo dziewczynki w Saratowie. Rosja nie chroni obywateli

Liza była uczennicą trzeciej klasy. 9 października o godzinie 7.30  wyszła z domu – do szkoły miała zaledwie 500 metrów. Jak się później okazało, nie dotarła na lekcje. Kiedy nie wróciła do domu, matka zawiadomiła policję. Natychmiast ruszyły zakrojone na dużą skalę poszukiwania – wszak w Saratowie w ostatnim czasie nie brakowało zaginięć dzieci. Martwą dziewięciolatkę znaleziono po dwóch dniach w jednym z garaży niedaleko szkoły. Szybko zatrzymano podejrzanego o zabójstwo. Niemal od razu się przyznał.

Podczas przesłuchania, a potem czynności śledczych na miejscu zbrodni, 35-letni Michaił Tuwatin szczegółowo opowiedział przebieg zdarzeń. Zeznał, że kilka miesięcy temu natrafił na opuszczony garaż. Postanowił go więc przejąć – wymienił zamki i zaczął tam spędzać dużo czasu. Był tam też 9 października rano, gdy obok przechodziła zdążająca do szkoły Liza. Tuwatin twierdzi, że sama go zaczepiła, pytając, czyj to garaż. Miała mówić, że należy do jej rodziny, więc co tam robi nieznany mężczyzna? Zabójca twierdzi, że się przestraszył, że straci przywłaszczony garaż. – Wtedy odwróciłem się, zakryłem jej usta i przyprowadziłem tutaj – mówi mężczyzna na opublikowanym nagraniu wizji lokalnej. Wciągnął Lizę do garażu i udusił. Twierdzi, że zrobił to w przypływie wściekłości, bo ta zaczęła mu „pyskować”. Wiadomo, że na ciele dziewczynki nie znaleziono śladów seksualnej agresji. Jest to o tyle istotne, że sprawca był już wcześniej karany za przestępstwa także o charakterze seksualnym.

O krok od samosądu
Od kiedy Tuwatin skończył 20 lat, był sądzony sześć razy. W 2001 roku dostał mandat za drobne chuligaństwo. W 2004 roku pociągnięto go do odpowiedzialności karnej za włamanie i kradzież 36 tys. rubli. W styczniu 2009 roku dostał dwa lata więzienia za obrabowanie mieszkania. Wyszedł 31 grudnia 2010 roku i jeszcze tego samego dnia, nawet nie dojechawszy do domu, popełnił kolejne przestępstwo: napadł na przypadkową...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: