Brutus z Kiszyniowa, czyli „gra o tron” po izraelsku

Kim jest polityk, który wywołał największy od lat kryzys polityczny w Państwie Żydowskim i wbił nóż w plecy Benjaminowi Netanjahu? To jego wieloletni sojusznik, lider partii Yisrael Beitenu, Avigdor Lieberman. Wszystko wskazuje na to, że podjął grę o wyższą stawkę niż tylko bycie jednym z mniejszych koalicjantów Bibiego.

Netanjahu już po raz piąty miał stanąć na czele rządu, mimo kierowanych pod jego adresem trzech poważnych zarzutów o korupcję. W wyborach 9 kwietnia Likud dostał 35 ze 120 miejsc w Knesecie. Tyle samo dostał opozycyjny centrowy blok Kahol Lavan (Niebiesko-Biali).  Ale to Netanjahu miał większe możliwości koalicyjne. Prawica, czyli Likud, wraz z sojuszniczymi, prawicowymi i ultraortodoksyjnymi formacjami dysponowały w parlamencie łącznie 65 miejscami w 120-osobowym Knesecie. Więc prezydent misję sformowania rządu powierzył Netanjahu. Ku zaskoczeniu wszystkich, a najbardziej chyba jego własnemu, szef Likudu nie zdołał znaleźć większości. Okazało się bowiem, że nie może liczyć na kluczowe pięć mandatów należące do odwołującej się do imigrantów z byłego ZSRS partii Yisrael Beitenu (Nasz Dom Izrael). Człowiekiem, który wbił nóż w plecy Netanjahu, okazał się jego wieloletni sojusznik, lider partii Yisrael Beitenu, Avigdor Lieberman. Wszystko wskazuje na to, że od początku nie planował on wejścia do rządu z ultraortodoksami, że podjął grę o wyższą stawkę niż tylko bycie jednym z mniejszych koalicjantów Netanjahu.
W efekcie pierwszy raz w 71-letniej historii Państwa Żydowskiego, po wyborach do Knesetu nie udało się powołać rządu. 9 kwietnia Izraelczycy wybrali nowy parlament, a już pięć miesięcy później, 17 września, znów pójdą do urn. Gdy bowiem pojawiło się zagrożenie, że prezydent powierzy misję budowy rządu liderowi opozycji Benny’emu Gantzowi, Netanjahu zdecydował się na ucieczkę do przodu. W nocy ze środy na czwartek (29/30 maja) Kneset przyjął uchwałę o samorozwiązaniu (za 74, przeciwko 45). Ta nowa kampania będzie...
[pozostało do przeczytania 89% tekstu]
Dostęp do artykułów: