Retrospekcje

Artykuł Newta Gingricha, w tłumaczeniu wybitnego znawcy Stanów Zjednoczonych i wieloletniego kierownika działu zagranicznego „Gazety Polskiej” Jacka Kwiecińskiego (1944–2012), ukazał się na łamach „Nowego Państwa” w 2010 r. (nr 10/56). Jacek Kwieciński  widział w Gingrichu nadzieję amerykańskiego konserwatyzmu i gorąco mu kibicował. 

Gingrich jest w amerykańskiej polityce postacią faktycznie nietuzinkową, to pod jego przywództwem w 1994 r. republikanie po raz pierwszy od czasów Roosevelta odzyskali kontrolę nad Kongresem. To dzięki Gingrichowi do ówczesnego programu wyborczego republikanów włączono postulat wejścia Polski do NATO, co zmusiło Billa Clintona do przejęcia i realizacji tej polityki. Lewicowe media, w odwecie za nagłośnienie przez republikanów afery Clintona z Moniką Levinsky, niszczyły Gingricha za jego rozwód z żoną i ślub z Callistą Bisek, katoliczką polskiego pochodzenia. Pod wpływem Callisty, Newt w 2009 r. nawrócił się i został ochrzczony w Kościele rzymskokatolickim. Wraz z żoną wyprodukował film  „9 dni, które zmieniły świat”  o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, gdzie m.in. opisuje się, jak komuniści zwalczali krzyż z kwiatów, który ludzie układali na placu Piłsudskiego. Dziś  Newt Gingrich jest typowany jako jeden z faworytów do stanowiska szefa kancelarii Donalda Trumpa.
  Newt Gingrich
Wielki kryzys kompetencji
Jedyną rzeczą, którą zawdzięczamy Obamie, było zmuszenie nas do zastanowienia się nad tym, kim jesteśmy. Zapowiadał „zmianę, w którą możecie uwierzyć”, okazał się tym, który chce zmienić to, w co wierzymy.


Obama jest zdecydowanie najbardziej lewicowym prezydentem w naszej historii. Nie dziwi, że 55 proc. Amerykanów określa go jako socjalistę. Jego polityka spowodowała zupełnie bezprecedensową centralizację władzy w Waszyngtonie, niezwykły wzrost kontroli rządu nad zwiększającym się obszarem życia obywateli.[…] Zarządzenie, by firmy sporządzały...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: