Biskupi troski

Arcybiskup Leszek Sławoj Głódź

Ordynariusz diecezji prasko-warszawskiej i Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Jest także w Radzie Stałej KEP. Przewodzi Zespołowi Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Zaraz po tym, jak Zespół powołano, abp Głódź wyjaśnił, że celem prac jest „podjęcie dialogu w duchu życzliwości i współpracy”, a nie „nadzór i cenzura”.

Znane są liczne wypowiedzi abp. Głodzia, które świadczą, że jest zagorzałym przeciwnikiem lustracji w Kościele. Mimo to, właśnie jemu przydzielono rolę specjalnego łącznika między Kościelną Komisją Historyczną a KEP. Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wydał zakaz odprawiania mszy w kościele na warszawskim Gocławiu ks. Stanisławowi Małkowskiemu za wypowiedzi duchownego na temat lustracji w Kościele.

W kontekście niedoszłego ingresu abp. Stanisława Wielgusa abp Głódź mówił o „kamienowaniu ludzi”. Stwierdził, że atak na nominata jest naruszeniem konkordatu, który gwarantuje Stolicy Apostolskiej nominacje biskupów niezależne od zdania władz państwowych. Podczas pasterki w katedrze warszawsko-praskiej mówił o podważaniu dobrego imienia abp. Wielgusa oraz innych biskupów i kapłanów stających się ofiarą medialnej inkwizycji.

Przez 13 lat był biskupem polowym Wojska Polskiego. Jest także delegatem KEP do opieki duszpasterskiej nad harcerstwem.

Arcybiskup Marian Gołębiewski

Metropolitą wrocławskim został po przejściu na emeryturę kard. Henryka Gulbinowicza. Jest członkiem Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. W EP powołano go na członka Rady Naukowej i Komisji Nauki Wiary. Jest również w Zespole Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

Spekuluje się, że może zastąpić abp. Józefa Kowalczyka na stanowisku nuncjusza apostolskiego, z którego rąk przyjął sakrę biskupią. W 2007 r. uzyskał z IPN status pokrzywdzonego. Arcybiskup przyznał...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: