Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Kwiatek z Góry Kościuszki

Dodano: 03/09/2023 - Numer 205 (09/2023)
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

„Oto masz kwiat z Góry Kościuszki. Góra ta – najwyższa na tym kontynencie – jest pierwszą górą Nowego Świata, która nosi imię Polaka. Myślę, że Ty będziesz pierwszą Polką, która będzie posiadała kwiat pochodzący z niej. Niech przypomina Ci o Wolności, Patriotyzmie i Miłości” – pisał do ukochanej Paweł Edmund Strzelecki, który przemierzając Australię, jako pierwszy Polak zdobył najwyższy szczyt tego kontynentu, nazywając go Górą Kościuszki.

Polskie ślady można znaleźć niemalże na całym świecie. W XIX i początkach XX wieku wielu naszych rodaków opuściło ojczyznę. Osiedlali się w miejscach odległych, często egzotycznych. Przyczyny emigracji bywały różne – czasem prozaicznie było to poszukiwanie lepszej pracy, zarobku, często też polityczne, czasem złamane serca albo ciekawość świata. Przez lata zapominani, a często specjalnie wykreślani z kart historii, dziś wracają do narodowej pamięci. 

Rok  podróżnika, odkrywcy i filantropa

Związki Polaków z Australią zawsze były żywe, wielu naszych rodaków osiadło na tym odległym kontynencie. Tamtejsza Polonia prężnie działa na rzecz zachowania dziedzictwa polskich przodków, przypomina też o rodakach zasłużonych w badaniach tego odległego, niezwykle ciekawego kontynentu. Paweł Edmund Strzelecki jest tym spośród australijskich rodaków, którego postać i zasługi odkrywają i przywracają naszej pamięci australijscy polonusi. 

Pierwszy Polak w Australii Paweł Edmund Strzelecki uważany jest za jednego z

     
11%
pozostało do przeczytania: 89%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze