Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 28/04/2023 - Numer 202 (05/2023)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Chiński Nowy Jedwabny Szlak

Coraz więcej krajów obawia się, że popadnie w pułapkę długu w wyniku zgody na chińskie inwestycje w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (NJS). W latach 2020 i 2021 przystąpiono do renegocjacji warunków kredytowania 40 chińskich projektów w ramach NJS. Według szacunków amerykańskiej firmy Rhodium Group, jest to wzrost o 70 proc. w porównaniu z poprzednimi dwoma latami.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Banku Światowego, Harvard Kennedy School, AidData i Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej wykazało, że w latach 2008–2021 Pekin wydał 240 mld dolarów na pomoc finansową dla 22 krajów (m.in. dla Argentyny, Pakistanu, Kenii i Turcji), które wcześniej przyjęły chińskie pożyczki. Kwota ta gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej państw ma trudności ze spłatą pożyczek zaciągniętych w chińskich bankach i jak pisze japoński portal Nikkei Asia: „oczekuje się, że tarcia między Chinami a ich rzekomymi beneficjentami będą się nasilać wraz z upadaniem kolejnych projektów”.

Krajem, który ostatnio wyraża obawy związane z Nowym Jedwabnym Szlakiem, jest Indonezja. W 2015 roku indonezyjskie władze wybrały Chiny, a nie Japonię, do budowy 140-kilometrowego połączenia kolei dużych prędkości między Dżakartą i Bandung

     
16%
pozostało do przeczytania: 84%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze