Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tajwan – ujawnić prawdę, wyleczyć rany

Dodano: 04/03/2021 - Numer 3 (178)/2021
fot. RITCHIE B. TONGO/PAP/EPA
fot. RITCHIE B. TONGO/PAP/EPA

Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen w jednym z wywiadów w 2016 roku powiedziała, że lektura „Raportu” Witolda Pileckiego i fakt, że komunistom nie udało się skazać polskiego bohatera na zapomnienie, jeszcze lepiej uświadomił jej, iż „przywracanie pamięci to ważna część procesu rozliczeń z przeszłością”. Od kilku lat Tajwan powoli i nie bez problemów stara się dokonać rozliczenia ze swoją przeszłością totalitarną. 

Na początku lutego bieżącego roku na kampusie najbardziej prestiżowej tajwańskiej uczelni National Taiwan University (NTU) odsłonięto pomnik poświęcony Chen Wen-chengowi. Jego ciało znaleziono na terenie tej uczelni w 1981 roku dzień po tym, jak wrócił z nocnego przesłuchania w siedzibie służby bezpieczeństwa.

Tajwański Pyjas

Chen Wen-cheng był wschodzącą gwiazdą matematyki.  Po ukończeniu studiów na NTU w Tajpej wyjechał w 1975 roku do Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował edukację. W 1976 roku otrzymał tytuł magistra na Wydziale Statystyki Uniwersytetu w Michigan, a dwa lata później obronił doktorat na tej samej uczelni. W 1978 roku rozpoczął pracę na Uniwersytecie Carnegie Mellon. Poza sukcesami naukowymi bardzo interesował się tym, co działo się w jego kraju, na Tajwanie. Aktywnie działał wśród tajwańskiej społeczności w USA, wspierał przybywających tam tajwańskich dysydentów i organizował zbiórkę pieniędzy na powstałe na Tajwanie pismo opozycjonistów „Formoza”. Swoje poglądy Chen wyrażał otwarcie:

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze