W duszach gra im wolna Polska

29 stycznia podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Palladium zostały rozdane nagrody Strefy Wolnego Słowa, w tym roku przyznane osobom reprezentującym trzy pokolenia walczących o niepodległą Polskę. Przypomnijmy, że laureatem przyznawanej przez miesięcznik Nagrody im. św. Grzegorza Wielkiego został sędzia Bogusław Nizieński. Tygodnik „Gazeta Polska” uhonorował tytułem Człowieka Roku 2015 prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast kluby „Gazety Polskiej” tym razem przyznały swoją nagrodę prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

Sędzia Bogusław Nizieński, dziękując za wyróżnienie, powiedział:
„Ten uroczysty wieczór jest wielkim świętem słowa wolnego i jego walki o wolność w naszym kraju i o prawdę, za którą tylu ludzi, tylu Polaków oddało swoje życie. 
Prawda to wielka wartość, to godna umiłowania wartość. Dlatego nie może dziwić, że w naszych dziejach tylu Polaków i tyle Polek ginęło w walce za prawdę. I za to im od nas należy się cześć i chwała, i wdzięczna pamięć. Dlatego rozumiem, że Strefa Wolnego Słowa podjęła się sprawy ważnej – przyznawania Nagrody im. św. Grzegorza I Wielkiego, nagrody bardzo cennej.
Jak Państwo wiecie, ja ją dostałem, tylko mam pewne wątpliwości, czy ona mi się rzeczywiście należała. Bo przecież tyle Polek i tylu Polaków za prawdę ginęło. Chcę powiedzieć Państwu, że bardzo wysoko cenię nagrodę, która mi została przyznana. 
Dziękuję tym wszystkim osobom, które się przyczyniły do przyznania mi nagrody, a przede wszystkim chcę Państwu powiedzieć, że do końca dni moich pozostanę wierny tej nagrodzie, bez względu na cenę, jaką przyszłoby mi za prawdę płacić”.
Na galę przybyło wielu znakomitych gości – polityków, artystów, ludzi kultury i mediów. Po części oficjalnej zebrani wysłuchali koncertu diwy Alicji Węgorzewskiej i skrzypka Bogdana Kierejszy oraz koncertu smyczkowego kwartetu Sinfonia Viva.
Partnerem strategicznym gali było Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA,...
[pozostało do przeczytania 26% tekstu]
Dostęp do artykułów: