Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Pop-psychologia – znak naszych czasów czy ludzka potrzeba nadziei?

Dodano: 04/01/2024 - Numer 209 (01/2024)
fot. AdobeStock
fot. AdobeStock

Mimo że idea samorozwoju sama w sobie jest dobra, to jednak kierując się w nim wskazówkami pop-psychologii, możemy czasem zrobić sobie więcej szkody niż pomóc.

Psychologia coraz odważniej wkracza do naszego życia. Można to wręcz uznać za znak naszych czasów. Coraz bardziej popularne, nie tylko w biznesie, lecz także w życiu prywatnym są porady psychologiczne, które coraz częściej podpowiadają nam, jak żyć, jak wybrać osobę, z którą stworzymy różnego typu związki, jak być lepszym i skuteczniejszym w pracy. Niezwykle ważne stały się samorozwój i nieustanne doskonalenie, które po części są osiągnięciem, a po części wymogiem kapitalistycznego świata z jego koniecznością nieustannego wyścigu z innymi o lepsze życie i lepsze stanowisko pracy oraz powszechną presją na bycie coraz bardziej konkurencyjnym. W tych warunkach wiedza o sobie, w tym wiedza o własnej psychologii, staje się wymogiem, który każdy z nas musi brać pod uwagę. Czy jednak to, co serwowane jest nam jako porada psychologiczna, w istocie nią jest?

Kompetencje współczesnego człowieka

Psychologia, czyli – jeśli odniesiemy się do greckiego źródłosłowu – „nauka o duszy”, to dziedzina badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka, a także wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Skoro zatem psychologia to dyscyplina naukowa, akademicka, psychologiem stać się można jedynie po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku „

     
13%
pozostało do przeczytania: 87%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@swsmedia.pl

W tym numerze