Szturmowe brygady

Szturmowe brygady (foto. Mariusz Troliński)
Już w 1991 r. termin „polityczna poprawność” (political correctness – PC) trafił do słownika Webstera. Został zdefiniowany jako: „przejaw, odzwierciedlenie typowej postępowej ortodoksji obejmującej zwłaszcza sprawy dotyczące rasy, rodzajnika [czyli płci], preferencji seksualnych i ekologii”. Stary to słownik – w definicji brak wielu problematów, które do kanonu PC doszlusowały, a także tego, że owa „ortodoksja” (chyba wszystko mówiący termin) zaczęła być narzucana siłą.

Słusznie natomiast nie wspomniano, iż chodzi tylko o język. Opanowanie języka jest zaledwie pierwszym krokiem na drodze ujednolicenia postaw, a nawet myślenia. Język stanowi znakomite narzędzie do psychologicznego tyranizowania. Tłumaczenie „polityczna poprawność” nie jest zresztą zbyt trafne – określenie „poprawność” jest za słabe – chodzi wszakże o jedynie prawidłowe, jedynie właściwe, jedynie słuszne opinie i poglądy   na wszystko. Poglądy, które powinno się wręcz automatycznie, obowiązkowo, bezapelacyjnie i bez- dyskusyjnie wyznawać. Kto podaje orzeczenia PC w wątpliwość, wystawia sobie podobne świadectwo, co „dywersanci ideologiczni” w czasach komunizmu.
[pozostało do przeczytania 96% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.