Najdłuższy strajk - Kopalnia „Piast” 14-28 grudnia 1981 r.

Najdłuższy strajk - Kopalnia „Piast” 14-28 grudnia 1981 r. (foto. IPN)
Do I sekretarza KM PZPR w Tychach zgłosiła się delegacja „Solidarności” z kop. „Piast” i zażądała zwolnienia Szelągowskiego. Jeżeli nie, to grożą, że wysadzą kopalnię. Meldunek takiej treści:

14 grudnia 1981 r. o godzinie 16.20 trafił na biurko zastępcy komendanta wojewódzkiego ds. SB w Katowicach.

Ta wyolbrzymiona, nieprawdziwa w istocie informacja więcej mówi o chaosie, jaki panował w gabinetach władzy, niż o rzeczywistej sytuacji w kopalni „Piast” położonej na terenie śląskiej miejscowości Bieruń. Eugeniusz Szelągowski – wiceprzewodniczący kopalnianej „Solidarności” – faktycznie poprzedniego dnia został internowany. Natomiast delegacja, która składała się z trzech członków Komisji Zakładowej oraz I sekretarza Komitetu Zakładowego PZPR żądała nie tyle uwolnienia, co raczej rzetelnej informacji o swoim koledze, którą można by przekazać wzburzonej załodze. Część załogi pracowała jeszcze w miarę normalnie, część jednak odmówiła wyjazdu na powierzchnię w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń. O strajku nie było jeszcze mowy, a o wysadzeniu kopalni tym bardziej.
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.