Chinatown pod Warszawą

25 km na południe od stolicy zaczynają się Chiny. Na maszcie powiewa czerwona flaga z gwiazdą, obok polskiej. Chińskie napisy, Chińczycy w samochodach, halach handlowych. Chińska restauracja, sklepy. W czterech halach o łącznej powierzchni 40 tys. ha mieści się Chińskie Centrum Handlu Hurtowego, największa hurtownia azjatyckich towarów w Europie Środkowo-Wschodniej.


Wólka Kossowska przy trasie krakowskiej, gdzie znajduje się Centrum, to prawdziwe polskie Chinatown. Tu obraca się tysiącami ton chińskich towarów, przede wszystkim hurtowo, choć wiele pawilonów w każdej z hal prowadzi też handel detaliczny.

Na olbrzymiej powierzchni co chwilę przemykają Chińczycy na hulajnogach. Tutaj to powszechny środek transportu oszczędzający czas i wygodny do lawirowania między kupującymi. Hulajnogami przewozi się też paczki z towarami. Jest tu wszystko – „od cytryny do dziewczyny”. Przede wszystkim tekstylia, w szerokim asortymencie. Oprócz tego zabawki, wyroby pasmanteryjne, skórzane, gospodarstwa domowego, sanitarne, artykuły wyposażenia wnętrz, ceramika, meble... Jest tu mnóstwo bazarowej tandety, ale i nie brak towarów wartych zainteresowania kupujących o bardziej wyszukanym guście. Przede wszystkim jest tu taniej niż w Warszawie i okolicy. Na niską cenę przekładają się niewolniczo niskie koszty ich wytworzenia w Chinach. Krajowym hurtownikom i producentom trudno z tym konkurować. Wielu polskich importerów splajtowało, próbując przebić Chińczyków.

Tu zaopatrują się sieci hipermarketów, m.in. Auchan, Géant, Carrefour itp. i handlarze ze Stadionu Dziesięciolecia, drobni sklepikarze, handlarze bazarowi. Po tanie azjatyckie towary ściągają do polskiego Chinatown handlarze z Łotwy, Estonii, Litwy, Rosji, Białorusi, a nawet z Czech.
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów:
DRUKUJ
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl
Nasza strona używa cookies czyli po polsku cisteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.